ماهی

پرورش ماهی در آب چاه،چشمه، رودخانه، درياچه،استخر،آبگير و سواحل

آفلاتوكسين خاوياري

دانشمندان مينويسند كه در كشور چين پرورش نوعي هيبريد ماهيان خاوياري معمول شده كه ظاهرا در آبهاي خنك رشد و  خاويار خوبي دارد.و ميزان مقاومت اين هيبريد خاوياري به سم آفلاتوكسين را برسي كرده و ميزان ۱۰ ميكروگرم بر كيلوگرم را مجاز اعلام كرده اند. (تا انجا حافظه ياري دهد آفلاتوكسين ناشي از كپك زدگي مواد غذايي انبار شده است و تا كنون بيشتر جهت پرورش طيور مصداق داشت و اينكه تازگي پايش به پرورش ماهي ،آن هم خاوياري كه ۳۰ گرم خاويار چيني را در فروشگاههاي اصفهان بالغ بر ۷۰هزار تومان مي فروشند باز شده، جاي تعجب دارد)

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۷ساعت 16:4  توسط عباسعلي استكي  | 

صافی های گیاهی به جاي فيلتر هاي بافته شده از الياف معدني در سيستم هاي مدار بسته

دانشمندان فيلتر هاي بافته شده از الياف گياهي خالص (الياف كنف يا همان گوني خودمان)  و همچنين مخلوط با الياف پليمري را با فيلتر هاي بافته شده از الياف معدني خالص و يا همراه با الياف پليمري را جهت فيلتر نمودن مواد معلق پسآب سيستم هاي مدار بسته بكار بردند و مشاهده نمودند كه صافي بافته شده از الياف گياهي و پليمري بازده بيشتر و قيمت مناسبتري نسبت به فيلتر هاي بافته شده از الياف معدني دارند و جهت كاربري در سيستم هاي مدار بسته مناسبتر ميباشند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ساعت 15:54  توسط عباسعلي استكي  | 

تاثير ماهي شكارچي بر لانه گزيني پرندگان آبزي

اردك ها و ماهي ها ازنظر تقسيمبندي در زنجيره و يا هرم غذايي به يك رده تعلق دارند. بدين معني كه هر دو داراي علايق  مشابه غذايي و رفتاري بسياري هستند. دانشمندان جهت پي بردن به تاثير اين مشابهات آزمايشي را در مدت سه سال در يازده درياچه كه محل زندگي اردك و ساير پرندگان آبزي بوده را انجام داده اند كه طي آن در تعدادي از اين درياچه ها متناسب با مساحت و ساير مشخصات ميزان لازم اردك ماهي بالغ رها سازي نمودند و مشاهده كردند كه اين پرندگان درياچه هاي فاقد اردك ماهي را جهت زندگي ترجيح ميدهند.

Northern Pike fishing is great at Slims Cabins

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۱ساعت 16:49  توسط عباسعلي استكي  | 

باکتری خانه زاد ماهی آمور

از حدود ۳۰ الی ۴۰ سال پیش پرورش گپور ماهیان چینی در ایران سرعت گرفت.یکی از مشهر ترین این ماهی ها ماهی آمور یا علف خوار است که از گیاهان آبزی تغذیه میکند و علاوه بر اهداف پرورشی بعضا جهت مدیریت اکوسیستم آبی مختلف جهت کنترل علف های هرز مورد استفاده قرار میگیرد. این ماهی شگل و شمایلی مانند ماهی سفید شمال دارد و گوشتش هم بسیار خوشمزه و مقوی است به همین جهت آن را ماهی سفید پرورشی نیز میگویند.

از دیر باز موضوع هضم مواد سلولزی توسط این ماهی مورد توجه دانشمندان بوده است. ابتدا مشخص شد که هضم مواد علوفه ای در دستگاه گوارش ماهی آمور توسط آنزیم سلولاز صورت میگیرد ولی اینکه آیا این آنزیم توسط مخاط های ماهی ترشح میشود یا منشا میکروبی دارد مورد بحث بود.بعد ها معلوم شد که لااقل قسمت اعظم آنزیم منشا میکروبی دارد.

اخیرا دانشمندان چینی موفق شده اند باکتری های آئروموناس را بعنوان ترشح کننده آنزیم سلولاز  دستگاه گوارش ماهی آمور معرفی نمایند.این دانشمندان معتقد هستند که آئروموناس ها بومی و    خانه زاد دستگاه گوارش ماهی آمور هستند و به همراه علوفه از محیط وارد نمیشوند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ساعت 16:16  توسط عباسعلي استكي  | 

پرورش ماهي چند گونه اي

در حال حاضر كه تقريبا در اكثر كشور ها با استفاده از تكنولوژي هاي پيشرفته از حداكثر توان منابع آبي جهت افزايش توليد استفاده شده است افزايش توليد در واحد سطح امري بسيار دشوار و دور از ذهن است ولي كارشناسان عقيده دارند كه استفاده از روش پرورش چند گونه اي ماهيان بصورت همزمان در يك استخر يا منبع آبي يكي از كار آمد ترين طرق افزايش اقتصادي توليد در واحد سطح است . اين روش خصوصا در كشور هايي كه به توليد ماهي ارزان و سالم مي انديشند كاربرد بسيار دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۴ساعت 17:35  توسط عباسعلي استكي  | 

لزوم افزايش توليد ماهي

روش هاي پرورش تك گونه اي آبزيان راه گشايي احتياجات جوامع رو به توسعه امروزي نيستند.خصوصا كه كمبود و افزايش قيمت مواد غذايي در اكثر گشور ها و حتي مرفه ترين آنها روز به روز نمايان تر ميشود. در اين روش توليد پروتئين ماهي متناسب با ميزان غذايي است كه به ماهيان داده ميشود.يعني افزايش توليد معادل افزايش مصرف منابع خام غذايي است كه در دنياي امروزي امري بيهوده است.بعلاوه پرورش تك گونه اي  آبزيان نياز به مصرف منابع عظيم آبي  دارد كه آن هم روز به روز در جهت كمبود است. مهمتر اينكه روش تك گونه اي عامل آلودگي منبع آبي است. در حالي كه پرورش همزمان چند گونه آبزيان از سطوح مختلف انرژي در يك اكوسيستم استفاده كرده منابع غذايي كمتري مصرف و محيط زيست را آلوده نمي كند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۱۴ساعت 16:36  توسط عباسعلي استكي  | 

پرورش آبزيان و كمبود مواد غذايي جهاني

مسئله اي كه در سطح جهان در حال وقوع است و همه كشور ها با آن رو برو هستند كمبود مواد غذايي است كه سال به سال مشهود تر ميشود. تغييرات آب وهوايي و پيامد هاي سيل و خشگسالي آن موجب نابودي اراضي كشاورزي بسياري از كشور هاي توليد كننده عمده مواد غذايي شده است مثل:كانادا،استراليا،روسيه،كشورهاي جنوب شرق آسيا،پاكستان وغيره.

در چنين شرايطي مواد پروتئيني گران و دسترسي به آنها روز به روز مشگل تر ميشود به همين لحاظ توسعه روش هاي توليد ارزان بهترين راهكار است.يكي از مقرون به صرفه ترين و مناسبترين روش ها پرورش ماهيان گرمابي است. كه در كشت توام اين ماهيان تركيب كشت به گونه اي انتخاب ميشود كه از توليدات طبيعي استخرها حد اكثر استفاده شده و مصرف غذاي دستي ماهيان به حد اقل و يا حتي صفر برسد: با ما مشورت كنيد freshwater.ir  ،   info@freshwater.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۱۲ساعت 20:53  توسط عباسعلي استكي  | 

آبزي پروري آسان

آبزي پروري فعاليتي است كه مي تواند علاوه بر انتفاع مادي فايده هاي ورزشي،سرگرمي،تفرج هاي روحي را نيز به دنبال داشته باشد.بر عكس آن هم ممكن است اتفاق بيفتد يعني شخصي جهت تفرج به آبزي پروري به پردازد مثال آكواريومي تدارك كند و در كنار آن سود و كسب در آمد هم داشته باشد و اين حد اقل سرمايه گذاري مادي است بنابر اين چنانچه تمايلي در خود سراغ داريد درنگ نكرده هم اكنون شروع كنيد. اگر دلتان خواست با ما نيز مشورت كنيد: freshwater.ir -  info@freshwater.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۷ساعت 17:23  توسط عباسعلي استكي  | 

کاربرد گندم در جیره قزل آلای رنگین کمان

 

دانشمندان  تاثير سه جيره غذايي مختلف زير بر ماهي قزل آلاي رنگين كمان را آزمايش كردند:

1- جيره مبتني بر گلوتن گندم غني شده با ليزين و گليسين

2- جيره مبتني بر گلوتن گندم بدون غني سازي(عاري از ليزين و گليسين)              

3- دو نوع غذاي دستي صنعتي رايج

به همه تيمار ها لارو شيرنوميد يخ زده داده ميشد.

نتايج نشان داد كه بيشترين رشد و بازماندگي از غذاهاي دستي صنعتي حاصل شد و لي رشد و باز ماندگي و ميزان پروتئين بافت ها در جيره مبتني بر گلوتن گندم غني سازي شده نيز قابل قبول و رضايت بخش بود.

در تيمار جيره عاري از ليزين و گليسين پروتئين بافت ها بسيار كم و چربي آنها زياد، رشد و بازماندگي نيز كمترين بود كه به اهميت ليزين در جيره قزل آلا تاكيد دارد. 

                        

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۶ساعت 17:0  توسط عباسعلي استكي  | 

چربی زئوپلانکتونها در جیره آزاد ماهیان

دانشمندان روغن استخراج شده از بدن نوعي از پا برسران دريايي( كه زئوپلانكتون هاي  دريايي هستند) را به عنوان جايگزين روغن ماهي در جيره غذايي ماهيان آزاد اقيانوس اطلس پرورشي در دو تيمار حرارت پايين و حرارت بالا به كار بردند.اين روغن سرشار از استر هاي واكسي مانند اسيد هاي چرب اشباع شده و منو الكل هاي چرب غير اشباع هستند كه در حرارت هاي پايين ماهي قادر به هضم كامل آنها نيست. نتايج نشان داد كه ماهي آزاد در دماي بالاتر توانسته استر هاي واكسي را جذب و در متابوليسم خود به كار ببرد بدون آنكه تغيير محسوسي در ذخيره چربي بدنش به وجود آيد. 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۱۵ساعت 18:0  توسط عباسعلي استكي  | 

مرغان آبی

پرندگان آبزی نقش بسیار مهمی در تعادل اکوسیستم های آبی طبیعی دارند. در پرورش نیمه متراکم گپور ماهیان  از اردک ها بعنوان مکمل تولید استفاده مینمایند. تحت شرایط خاصی در اینگونه استخر ها فقط اردک ها تغذیه شده و به گپور ماهیان غذای دستی داده نمیشود بلکه آنها از پسماند های اردک ها و تولیدات طبیعی آب تغذیه میکنند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۰ساعت 23:34  توسط عباسعلي استكي  | 

تاثير منيزيوم بر رشد ماهي علف خوار(آمور)

دانشمندان مقادير مختلفي از سولفات منيزيوم را به جيره پايه ماهي آمور جوان اضافه كرده و دريافتند كه افزودن ۴۷۰-۷۱۴ ميليگرم در كيلوگرم از اين ماده به جيره پايه تاثير فوقالعاده مطلوبي بر رشد اين ماهي دارد. آنها از سيستم مدار بسته تحت كنترل كامل تمامي پارامتر ها و جيره گياهي پايه دست ساز اين آزمايش را انجام دادند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ساعت 16:51  توسط عباسعلي استكي  | 

مهار سیلاب جهت پرورش ماهی

خبر نگار میگوید:این کشاورز در میان مزرعه سیل زده خود سرگردان به هر طرف میرود.در حالی که میتوان سیلاب ها را با برنامه ریزی قبلی مهار و به داخل استخر های پرورشی هدایت نمود. طرح مهار سیلاب جهت گوشه و کنار ایران عزیز سالها قبل تعریف شد البته تحت عنوان آبخوان و تقویت آبهای زیر زمینی ولی خشگسالی عجیبی که حدود ۱۵ سال است منطقه مرکزی ایران خصوصا اصفهان را فراگرفته این طرح ها را عقیم گذاشت.

 

Philippine floods toll rises to 71; damage at ...

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۰۶ساعت 16:29  توسط عباسعلي استكي  | 

سیستم مدار بسته یا سیستم های بسته؟

در حال حاضر سیستم های مدار بسته شامل فرآیندی است که طی آن پسآب خروجی از استخرهای پرورشی تسویه و هوادهی شده جهت استفاده مجدد به درون همان استخر ها هدایت می شود.در حالی که در این میان تاثیر آب و هوا نادیده گرفته می شود.مثلا گفته میشود که در زنجان سیستم موفق مدار بسته آزمایش شده است در حالی که عکسی که ضمیمه خبر بود استخرهای سرباز در معرض هوا را نشان میداد و اخبار سیما هوای آن شهر را تا -۷ درجه گزارش مینمود. لذا این چه سیستمی است؟چه آزمایشی است؟ و چه خبری است؟ و به نظر میرسد مدار بسته ای موجود نمی باشد.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۰۳ساعت 18:24  توسط عباسعلي استكي  | 

وب هاي شيلاتي

با سلام

يك سوال دارم

چرا وبسايت هاي شيلاتي در سالهاي حدود ۸۴-۸۶ به سرعت توسعه پيدا كرده و بعد از آن از رونق افتاده اند.آن هايي هم كه مانده اند به ندرت سايت خود را به روز ميكنند؟

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۰۱ساعت 19:56  توسط عباسعلي استكي  | 

آیا اصول سیستم مدار بسته در ایران لحاظ میشود؟

پرورش آبزیان در سیستم های مدار بسته یک تکنولوژی است که جهت اجرای موفق و اقتصادی آن باید آن اصول را رعایت کرد:

۱- اولین اصل کیقیت گوشت ماهی است چرا که در تحت شرایط فوق متراکم مدار بسته ها معمولا ماهی قزل آلا دچار استرس میشود لذا باید شرایط نسبتا مطلوبی برای این آبزی فراهم شود.

۲- مسئله بیماری هاست که آنهم به دلیل تراکم شدید ماهی نیاز به دقت فوق العاده دارد. اگر سیستم بیمار شد فاجعه است

۳-  سیستم مدار بسته معمولا باید سرپوشیده باشد. و در شرایط ایران سیستم رو باز مانند آنچه در زنجان اجرا شده بعید است جواب داده باشد. بهتر است آقایان دقت بیشتری بفرمایند 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ساعت 8:29  توسط عباسعلي استكي  | 

سیستم مدار بسته پرورش آبزیان

یک سوال دارم لطفا اگر اهل شیلات یا پرورش ماهی جواب بده

آیا با این قیمت حامل های انرژی سیستم مدار بسته مقرون به صرفه است؟

با تشکر

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۶ساعت 22:37  توسط عباسعلي استكي  | 

تغذیه نماتد ها توسط گپور معمولی

 

بر اساس تحقيقات دانشمندان ، در شرايط آزمايشگاهي ماهي" گپور معمولي" و ماهي "گپوركف زي" بشدت از نماتد ها تغذيه كرده اند درحالي كه ماهي " كلمه" تحت همان شرايط از آنها تغذيه ننموده است.

در شرايط كنترل شده در عرصه ماهي كپور معمولي از نماتد ها تغذيه فعال كرده و در عرض 4 روز جمعيت آنها را بشدت گاهش داده ، در حالي كه تاثير مشابه از فعاليت ماهي" سيم" پس از 14 روز آشگار شده و مصرف نماتد ها توسط "گپور كف زي" هم متناسب با اندازه آنها بوده است.علاوه بر تغذيه جنب و جوش و فعاليت گپور معمولي موجب مرگ و مير" نماتد" ها گرديده است. به نظر ميرسد تغذيه گپور معمولي از نماتد ها تحت تاثير اندازه چشمه هاي آبشش آنها قرار دارد.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ساعت 17:58  توسط عباسعلي استكي  | 

استحصال ماهي از منابع آبهاي طبيعي(خلاصه مطالب قبلي)

به رودخانه،درياچه،مخزن سد،آبهاي ساحلي، خور، تالاب، چشمه و غيره منابع آبهاي طبيعي گفته ميشود.

ساده ترين روش استفاده صرف از قلاب جهت صيد است كه ممكن است جهت تفريح و يا كسب روزي باشد مثلا بچه هاي بندر از طريق صيد با قلاب ساده به امرار معاش خانواده كمك ميكنند در ضمن بازي نشاط آوري براي آنها نيز هست.

در روش ديگر صيد فقط جهت ورزش و تفريح است بدين معني كه  پس از صيدماهي با آن عكسي گرفته رهايش ميكنند كه مخصوص ينكه دنيايي ها است.

چنانچه منبع آبي به اندازه كافي و سيع وغني باشد از تور هاي مختلف توسط افراد يا تعاوني هاي صيادي جهت استحصال ماهي استفاده ميشود مثل مخزن سد هاي بزرگ( سد زاينده رود و غيره)

ممكن است در منابع آبي بزرگ كه آب بارور وغني دارند ابتدا بچه ماهيان انگشت قد مناسب رها سازي و سپس توسط صياد يا تعاوني صيادي صيد شوند( سد وشمگير) پتانسيل توليد در اين روش تا ۳۰۰ كيلو در هكتار بالغ ميشود.

در آبگير ها،استخر ها و يا آببندانهايي كه در مناطق تفريحي و گردشگري قرار دارند.مديران معمولا رهاسازي انجام داده و جهت صيد با قلاب به گردشگران مجوز ميفروشند.

در روش نيمه طبيعي رها سازي بچه ماهي صورت گرفته و آب به وسيله كود هاي آلي و يا معدني تا حدودي بارور شده و ماهي ها در انتهاي فصل توسط تور صيد ميشوند.برآورد توليد تا ۱۰۰۰ كيلو گرم در هكتار برآورد ميشود.

در بهترين شرايط كه آبگير قابل كنترل و تخليه كامل باشد. ورودي و خروجي آب مديريت شده و پرورش ماهي به صورت كاملا نيمه متراكم انجام مي پذيرد. ميزان استحصال اين روش تا ۳۰۰۰ كيلو گرم درهكتار ميرسد.

با ما مشورت كنيد: info@freshwater.ir  ،  http://freshwater.ir/

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ساعت 16:51  توسط عباسعلي استكي  | 

روش جدید برای بی هوشی ماهی گپور معمولی

دانشمندان روغن گیاه چای را جهت بی هوشی موقت ماهی کپور معمولی مورد استفاده قرار داده و نتایج موفقیت آمیزی کسب کرده اند. عموما ماهی ها در هنگام عملیات تکثیر ، تك گذاري وغيره بي هوش موقت ميشوند:

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۰/۲۴ساعت 16:44  توسط عباسعلي استكي  | 

آبگیر ها و آببندانها به عنوان استخر پرورش ماهی

در بسیاری از آبگیر ها و آببندانها(مثل شمال ایران) مجاری ورودی و خروجی آبرا با تور یا ابزار های دیگر کنترل کرده و از آن به عنوان استخر پرورش ماهی استفاده مینمایند. بدیهی است پرورش دهندگان  شرایط مدیریت و بهره برداری آبرا رعایت می کنند. در این روش مانند استخر های معمولی پرورشی بچه ماهی ها رها سازی و سپس به روش معمول تغذیه میشوند.۲-۳ تن در هکتار پیش بینی تولید این گونه سیستم ها است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۱ساعت 16:53  توسط عباسعلي استكي  | 

پرورش نیمه طبیعی ماهی در دریاچه ها و آبگیر ها

چنانچه شرایط مناسب باشد در پاره ای از منابع آبی اقدام به پرورش نیمه طبیعی ماهی میشود. به دین معنی که در زمان خاص بچه ماهیان پرورشی رها سازی شده و در طول دوره پرورش  آب آن منبع توسط کود  بارور شده تا غذای طبیعی در اختیار ماهی قرار گیرد. در این روش بر داشت ۱ تن در هکتار انتظار میرود. در تعدادی از آببندانهای شمال ایران از این روش استفاده میگردد: با ما مشورت کنید:

    info@freshwater.ir.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۰ساعت 17:28  توسط عباسعلي استكي  | 

خشگسالی همچنان ادامه دارد


تعطيلي30درصد از مزارع پرورش ماهي در فارس

شيراز- خبرنگاركيهان:
30 درصد مزارع پرورش ماهي در استان فارس به علت خشكسالي تعطيل شد.
مديركل شيلات فارس با اعلام اين خبر گفت: در استان فارس 127 مزرعه پرورش ماهي سردابي و گرمابي فعال است كه 38 مزرعه آن با ظرفيت توليد 539 تن ماهي به دليل كمبود آب تعطيل است.
وي اظهارداشت: سرمايه گذاران براي ايجاد اين 38 مزرعه يك ميليارد و 700 ميليون تومان سرمايه گذاري كرده اند كه متأسفانه به دليل نبود آب اين مزارع به طور كامل خشك شده و اين سرمايه ها همچنان بلاتكليف مانده اند.
سعادت با بيان اينكه تا زماني كه آب موردنياز براي اين مزارع تامين نشود نمي توان براي احياي مجدد آن كاري كرد افزود: در اغلب اين مزارع ماهي هاي سردابي پرورش داده مي شد كه داراي پراكندگي زيادي در شهرهاي مختلف استان از جمله آباده، سپيدان، ممسني و بوانات هستند.
وي با اشاره به فعاليت هاي صورت گرفته براي تجهيز 89 مزرعه فعال استان گفت: درصدديم مزارع موجود را به سمت صنعتي و مكانيزه شدن سوق دهيم تا در برابر آسيب هاي خشكسالي مقاوم شوند.
وي تصريح كرد: از 89 مزرعه فعال استان حدود 30 درصد آن مكانيزه و 70 درصد ديگر به روش سنتي به توليد و پرورش ماهي مي پردازند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ساعت 9:22  توسط عباسعلي استكي  | 

آبزی پروری روستایی عامل توسعه

پژوهشگران از پرورش آبزيان  جهت افزايش در آمد روستاييان استفاده نمودند..بر اساس داده هاي حاصله، اين مردم معمولا مواد خام و اوليه را توليد كرده به قيمت پايين در بازار نامناسب مي فروشند.لذا افزودن آبزي پروري به كشاورزي در روستا به سيستم توليد تنوع بخشيده موجب افزايش درآمد ميشود.البته تحقق اين امر مشروط به فراهم آوردن بازار فروش سالم و مناسب مي باشد.در كامبوج جهت تحقق افزايش در آمد روستاييان علاوه بر ترويج و توسعه آبزي پروري روستايي، بازار چه هاي كوچگ در نزديكترين محل ممكن به روستا ها تشگيل شده و نتايج مطلوبي داشته است

 

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۱ساعت 17:18  توسط عباسعلي استكي  | 

مرداب خشگیده

عکسی که در زیر مشاهده می فرمایید تصویری از مرداب گاوخونی اصفهان است که بیش از ده سال پیش گرفته شده ولی تا به امروز همچنان خشگ است و خشگسالی بیداد میکند. فعالیت ما هم که وابسته به آب و باران است کساد بوده امسال هم امیدی به بهبودی نیست . لطفا دعا کنید از سر رحمت باران ببارد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۰/۱۰ساعت 17:34  توسط عباسعلي استكي  | 

تعیین پتانسیل تولید توسط روش پرورش در قفس در دریاچه ها

در سالهای  اخیر در دریاچه ای در کشور مکزیک به مساحت ۳۱۲ کیلو متر مربع صید ماهی تیلاپیا بشدت کاهش حاصل نمود.این امر پژوهشگران را بر آن داشت. تا را هکار های افزایش استحصال ماهی خصوصا پرورش در قفس را مورد بررسی قرار دهند. در چنین شرایطی معمولا سوال اول تعداد و مساحت قفس ها است که در واقع پتانسیل تولید را مشخص میکند.

 به دین منظور پژوهشگران شرایط توپوگرافي،اقليمي،هيدروگرافي،كميت و كيفيت آب،كار بري اراضي،زير بنا(مساحت) و مسائل اقتصادي را در نظر گرفته و در يافتند كه بر آورد كل مساحت قفس در فصول مختلف متفاوت است. در فصول پر آبي مساحت قفس ها بين 146-184 و در فصل كم آبي مابين 62-113 كيلو متر مربع بر آورد شد. (یعنی  ۲۰ در صد مساحت در یاچه).

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۰۸ساعت 17:22  توسط عباسعلي استكي  | 

ضرورت ویتامین ای در جیره ماهیان

ويتامين اي نام ژنريك  دسته اي از ملكولهاي محلول درچربي به نام  تو كوفرول ها و توكوتريول ها است كه مكانيسم عمل اصلي آن محافظت از موجودات زنده در مقابل اكسيد شدن ليپيد هامي باشد لذا اين ويتامين انتي اكسيدان مخصوص چربي ها و جهت رشد ماهي بسيار ضروري است.در مهره داران از جمله ماهي ويتامين اي معمولا به شكل آلفا تو كوفرول وجود دارد كه توسط پروتئين حامل توكوفرول موجود در كبد جا به جا و چرخش داده ميشود. اگر پيوند اين دو ماده سست باشد ويتامين اي يه صفرا وارد شده و دفع ميگردد.

كمبود ويتامين سي ،سلنيوم و استاكزانتين  پيوند اين دو ماده را تضعیف و  دفع ويتامين اي را تشدید كرده در حالي كه مقدار زياد اسيد هاي چرب فوق اشباع عكس آن عمل ميكند كه رعايت اين موضوع در هنگام تدوين جيره ماهي ها الزامي است
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۰/۰۳ساعت 17:16  توسط عباسعلي استكي  | 

سميت شگوفايي جلبك هاي آبي سبز

 

پژوهشگران تاثیر شگوفایی جلبک های آبی سبز را بروی شاخص های سرم خون گپور ماهیان جوان بررسی کرده اند.اين شكوفايي معمولا موجب افزايش غلظت سم ميكروسيستين در محيط ميشود. نتايج نشان داد كه شاخص هاي خوني آلبومين،آلانين، بيليروبين كل ، كلسيم، كلسترول،گلوكز ، فسفر و آهن بشدت كاهش يافته و در عوض ميزان هموگلوبين و لاكتات افزايش معني داري داشته اند. 28 روز پس از آن كه ماهي ها در معرض آب سالم قرار گرفتند اين عوارض از بين رفته است.  

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۰۱ساعت 17:3  توسط عباسعلي استكي  | 

پرورش ماهی در آبگیر های فصلی

 در آبگیر های فصلی اطراف دریاچه ویکتوریا با استفاده از روش غیر متراکم اقدام به پرورش ماهی شده که در این روش کود های آلی جهت باروری آب و افزایش غذای طبیعی در آبگیر  بکار رفته اند.از کود مرغی به میزان ۱۰۴۲ کیلو گرم در هکتار با تناوب هر چهار شب یک بار استفاده شده و میزان تولید ۲۸۰۰ کیلو ماهی در هکتار  به دست آمده.در ضمن این فعالیت ها پژوهشگران دریافتند که ۶۰-۷۰ درصد نیتروژن ورودی به آبگیر در رسوبات ذخیره شده و فقط ۸-۱۰ در صد آن به بدن ماهی ها منتقل گردیده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۲۹ساعت 17:4  توسط عباسعلي استكي  | 

خدمات

شرکت زلال دشتهای سرسبز آماده است تا با بخش خصوصی در مورد ایجاد عرصه های تولیدی شیلاتی

و بهره برداری پایدار و مقرون به صرفه و دوست محیط زیست از منابع آبی همکاری نماید.

روان آبهای فصلی(آبهایی که  فقط در فصل مشخصی از سال معمولا بهار توسط باران ایجاد میشوند) از ساده ترین این منابع هستند که در مناطقی با شرایط آب و هوایی مناسب میتوان  آبزی پروری در آنها را  مورد مطالعه قرار داد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ساعت 20:19  توسط عباسعلي استكي  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر